piątek, 24 września 2010

RafMc zaprasza do robienia rdzy. Part-1

Zapraszam do obejrzenia, jak wykonać zardzewiałą ścianę zbiornika, burtę wraku statku itp.
Całość ręczna robótka z plasticardu. Część pierwsza pokazuje ścianę zbiornika bez części zalanej "wodą".

Użyte materiały i narzędzia.
Dremel z wiertełkiem typu dentystycznego.
Pędzelek okrągły 1 italeri
Pędzelek okrągły 4 italeri
Pilniczek płaski (gładzik)
Farba olejna Humbrol - (33) Black matt
Farba olejna Humbrol – (53) Boltgun metal
Farba olejna Humbrol – (34) White matt
Farba olejna Humbrol – (131) Green satin
Lakier Humbrol – Matt cote
Rozcienczalnik Humbrol – Enamel Thinners
Szpachla akrylowa – Wamod (polska ;))
Pigment Vallejo – Brown Iron Oxide
Pigment Vallejo – Dark yellow ocre
Wash Vallejo – Sepia shade
Talent – 98pln za 0,2kg  (nie do kupienia ;)
Woda – z kranu, ale nie gratis
Elementy basenu robota własna z plasticardu.
To zaczynamy !
 Za pomocą mini szlifierki wykonujemy wżery w przyszłej stalowej ścianie zbiornika. Jest to element pracy typowo "artystyczny" patentu na "układ wżerów" nie ma, trzeba podglądać naturę. Następnie nakładamy zwilżoną wodą, szpachlę akrylową Wamodu. Modelujemy ją pędzelkiem, a po 30min gdy stwardnieje, dodajemy kilka wżerów szlifierką. Efekt wygląda tak.
Płyta wygląda jak kiepsko otynkowana ściana - na razie :)
Przy okazji część was poznała sposób na wykonanie obitej ściany, ale my robimy zbiornik.
Kolejną czynnością jest szlifowanie szpachli. Szlif wykonujemy z góry na dół, pozostawiając u góry 10% szpachli, a na dole około 80%. Przejście nie musi być zbyt regularne. Oto efekt.
  Ładna obita ściana.
Dla budujących ścianę zalecam szlif na całości, jak w górnej części. Robiących zardzewiałą stalową płytę zapraszam dalej.
 Czas na pierwsze malowanie. 
  Do czarnej farby matowej dodajemy w stosunku ¼ pigmentu (brown oxide). Farba ma zachować swoją konsystencję (nie zrobić błotka). Nie mieszamy nazbyt dokładnie, niech farba zachowa odcienie.
Dodajemy kropelkę thinnera i lecimy delikatnie pędzelkiem po fakturce. Od teraz w roli głównej boczna ściana zbiornika z gadżetami - wygląda tak.
 ściana do bunkra jak malowana ;)

Miłośnicy bunkrów mają poradnik jak zrobić ścianę, my jedziemy dalej. Za pomocą techniki suchego pędzla nakładamy farbę  53 "boltgun metal", celem wydobycia faktury. Efekt poniżej.
              kawał żelastwa                  

 Farba nada trochę metaliczności ścianie, ale głównym jej zadaniem, jest wyciągnięcie szczegółów do dalszej obróbki.
Za pomocą zielonego koloru nanosimy pozostałości farby na naszej płycie.Metaliczna faktura ma być tylko pomocą co pomazać, a nie wyznacznikiem. Bo w takim przypadku można by wyciągać fakturę od razu zielonym, a nie to chodzi.Trochę żelastwa ma przebijać.  
Resztki zielonej farby

Czas na rdzę.
Mieszamy pigmnet Brown Iron Oxide z lakierem matowym oraz dodajemy kroplę thinnera. Mieszanka ma mieć konsystencję farby (mleka). I teraz ciapiemy w miejscach gdzie maja być obszary rdzy.Jak widać kilka zielonych obszarów zostało przykrytych "rdzą".
efekt ciapania ;)
 
  Następnie mieszamy pigmenty Brown Iron Oxide i Dark yellow ocre z matowym lakierem w dowolnych konfiguracjach. Przygotowujemy sobie kilka odcieni rdzy, ciapiemy i wykonujemy zacieki.Następnie cieniujemy samymi suchymi pigmentami oraz dodajemy zacieki washem. Kolejność tych czynności zależy od waszej inwencji, zasad nie ma. A efekt jest taki.

  Mam nadzieję, że moje wypociny przydadzą się komuś lub będą natchnieniem do opracowania własnej techniki. W drugiej części chcę pokazać wykonanie "linii wodnej" i zamoczenia dolnej części zbiornika. Następnie całość po złożeniu oraz ściany zewnętrzne.Wzbogacę również o zacieki o mokre,tłuste i brudne. Efekt docelowy będzie taki - zapraszam.


                                                Pzdr! RafMcBrak komentarzy:

Prześlij komentarz