sobota, 25 września 2010

RafMc zaprasza do robienia rdzy. Part-2.

Zapraszam na drugą część męczenia ściany zardzewiałego zbiornika (basenu).
Dla jasności pokazany teraz etap można było wykonać na samym początku. Cel edukacyjny wymusił jednak na mnie dodatkową zabawę. Normalnie ten etap robię przed pierwszym malowaniem.

Zaczynamy.
Pierwszą czynnością jest określenie wysokości "linii wodnej". Pamiętajmy przy tym, czy woda będzie stała (zbiornik), czy może falująca (basen portowy, rzeka itp.) Od tego zależy jak wysoko znajdzie się "linia". Po określeniu miejsca, maskujemy je taśmą. Taśma jest lekko "pofalowana" - linie proste są rzadkie w naturze ;)
normalnie maskujemy nie pomalowaną jeszcze płytę

Na brzeg taśmy nanosimy szpachlę akrylową, tworząc lekki nawis nad taśmą.
świeża szpachelka
Po lekkim podeschnięciu szpachli, tworzymy pędzelkiem fakturkę rdzy . Następnie delikatnie odrywamy taśmę ( szpachla powinna być jeszcze lekko plastyczna, inaczej popęka) Otrzymujemy rdzawy nawis na "linii wodnej", jego grubość zależy od waszej inwencji.

jak wyschnie można go jeszcze pognębić mini szlifierką
Gotowy "nawis" malujemy pod kolor płyty,część płyty pod nawisem robimy "na mokro". Dodajemy mokre zacieki i ogólnie dopieszczamy jak potrafimy najlepiej ;)
ściana zbiornika gotowa na falującą wodę 
Tak oto ściany zbiornika są gotowe,dno zrobione jest analogicznie jak ściana (ale bez nawisów;)). Po sklejeniu ścian i dna robimy powierzchnie zewnętrzne. Technika ta sama jak poprzednio, tylko nakładamy delikatną warstwę szpachli w miarę na całość i dość mocno szlifujemy. Faktura na zewnątrz ma być dużo delikatniejsza!
Ściany zewnętrzne pomalowane są za pomocą mieszanki pigmentów, matowego lakieru i thinnera. Mieszanka bardzo "wodnista" jak pod aero. Patent dla tych, którym nie chce się używać Pigment Fixera firmy MIG :).

GOTOWY ZBIORNIK  fotki w dziennym świetle są zawsze lepsze
To tyle w kwestii cieczy pływającej w zardzewiałych zbiornikach. W planach mam przerdzewiałą beczkę lub coś podobnego, zapraszam wkrótce.

                                                                                                         RafMc
2 komentarze: